DIVADLO A FILM NA ŽACLÉŘSKU

Na sobotu 21. května připravilo žacléřské muzeum pro své návštěvníky v pořadí již VII. Muzejní noc. Na vernisáži divadlo představil František Mikule a o filmu povyprávěl Jan Hanuš. Výstava v první části přibližuje ochotnické spolky a divadelní scény v jednotlivých obcích, ale i loutkový soubor Permoník. Druhá část seznamuje návštěvníky se zdejší filmovou historií, nechybějí ani kina v Žacléři a Bernarticích. Program pokračoval oblíbenou výtvarnou dílnou Anny Talábové s výrobou divadelníh škrabošek. Děti mohly malovat na fólii, vybarvit pohádkové omalovánky nebo roztočit kinetoskop. Velký zájem byl také o práci filmové maskérky Gabriely Polákové, která pracovala na filmech jako Anthropoid, Mission Impossible, Les Miserables a mnohých dalších. Předvedla komentované ukázky různých druhů maskování přímo na hostech, kteří po jejím zásahu odcházeli s modřinami, šrámy a jizvami, k nerozeznání od skutečných. Potom už ve dvoře muzea na děti čekaly pohádky sehrané dramatickým kroužkem ZŠ Žacléř, na které navázala loutková pohádka O Červené Karkulce v netradičním pojetí lotkoherečky Jany Paulové. Loutkoherečka do vystoupení zapojila i publikum a dvorečkem se ozýval dětský smích a vtipné komentáře. S loutkami, jejich výrobou a jinými zajímavostmi se hosté mohli seznámit i při loutkovém workshopu. Při příchodu i odchodu návštěvníkům vyhrával flašinetář z Vysokého, který bavil svým vystoupením kolemjdoucí. Nezapomněli nás navštívit ani Krakonoš s Anče s drobnými sladkostmi pro dětské návštěvníky.

Výstava Divadlo a film na Žacléřsku je přístupná celé léto vždy od 9 do 16 hodin, kromě pondělí.

Doprovodný program: výroba škrabošky, pohádkové puzzle, malování na fólii, můžete se vyfotografovat v masce nebo pohrát s divadýlkem.

Zhlédnout můžete také archivní filmy Švermafilmu, např. Jak se dělá divadlo, Žacléřské branky body, Včera neděle byla a další. Těšíme se na viděnou!

Reportáž z muzejní noci 2016

pondělí zavřeno

Od 1. 11. 2017 do 30.4. 2018 bude Městské muzeum Žacléř uzavřeno z důvodu budování nové expozice.