Aktuální program
< zpět

Kouzlo polárního světa od 15.1.2015 GRÓNSKO- ZEMĚ MIZEJÍCÍHO LEDU

Grónsko - svět Aleny a Jaroslava Klempířových

Jedna z výjimečných výstav „Kouzlo polárního světa GRÓNSKO země mizejícího ledu" se koná v Městském muzeu Žacléř od 15. 1. do 10.5.2015.

 

Tento největší ostrov na světě, ležící na rozhraní Atlantiku a Severního ledového oceánu, se již dávno stal druhým domovem Aleny a Jaroslava Klempířových. Pokud zde nepodnikají své objevitelské cesty, žijí zpravidla v městečku Ilulissat (Ledová hora). Mají zde pronajatý byt, jedí tulení maso, slaví grónské Vánoce - zkrátka, postupně se z nich stali nefalšovaní Gróňané.
Především jsou ale úspěšní cestovatelé, etnografové, geografové, zabývají se klimatologií a historií polárních oblastí. Zamilovali si zdejší lidi a oni je. Pronikli mezi grónské Inuity - Eskymáky, jako se to kdysi podařilo velkému Moravanu Samuelu Kleinschmidtovi. Jeho rod patřil k prvním exulantům Moravských bratrů po Bílé hoře. Byl to člověk mimořádných duševních kvalit, zakladatel moderní grónské gramatiky a lingvistiky. Přeložil do grónštiny Starý a Nový zákon.
Manželé Klempířovi jako novodobí misionáři navštěvují grónské školy a děti seznamují s naší kulturou. Cestují po Grónsku, pátrají po stopách Moravských bratří. V roce 2007 byli oceněni za práci v Grónsku audiencí u dánské princezny Marry. O dva roky později jim bylo uděleno čestné občanství Prahy 11 za vědeckou práci.
Natáčejí v televizi a rozhlase, publikují, přednášejí pro studenty a širokou veřejnost, pořádají výstavy.

Při zahájení výstavy proběhne představení a autogramiáda nové knihy „Grónsko - ostrov splněné touhy", kterou bude možné i zakoupit.

Těšíme se na Vaši návštěvu.

Partnery výstavy jsou:

   

Otevírací doba
pondělí  zavřeno
úterý 9 - 16
středa 9 - 16
čtvrtek 9 - 16
pátek 9 - 16
sobota 9 - 16
neděle 9 - 16

 

V dubnu a listopadu o víkendech zavřeno.

 

Expozice + výstava 
Dospělí

35,- Kč

Snížené25,- Kč
Pouze výstava 
Dospělí20,- Kč
Snížené15,- Kč

Snížené vstupné platí pro školní děti, studenty, seniory a ZTP.

Platební karty nepřijímáme.

Kontakty

Městské muzeum Žacléř

Rýchorské náměstí 10

542 01 Žacléř

tel. 00420 499 739 225

mob. 00420 608 830 171

e-mail: muzeum@zacler.cz