SKVOSTY Z NOVÉ EXPOZICE SBÍRKY PORCELÁNU PANA PETIRY III. část

Na jižně orientované stěně expozice porcelánu upoutá pozornost rozměrná vitrína s velkým množstvím drobných kropenek vyráběných v žacléřské porcelánce, jejichž instalace se s obrovskou trpělivostí a precizností zhostil muzejní kolega Jiří Pospíšil. Tyto bohatě zdobené, zpravidla oválné, drobné nádobky sloužily jako upomínkové předměty. Byly plněny svěcenou vodou, připevňovány při vstupu do kostelů a kaplí, cel mnichů, nebo soukromých obydlí, zpravidla ve výšce loktu, aby příchozí mohli smočit prsty k pokřižování, pro připomínku křtu, nebo jako rituál při přípravě k modlitbě. Jejich historie sahá až do antického Řecka, kde byly před vstupy do chrámů a posvátných míst umístěny nádoby s vodou k vykonání symbolické očisty.

O velké oblíbenosti svědčí fakt zvyšující se výroby kropenek s odstupem několika málo let. V roce 1901 byly v Žacléři vyráběny kropenky ve velikosti od 7 do 24,5 cm, glazované (35 motivů) a v biskvitu (9 motivů). O pouhých 6 let později, v roce 1907, je to již 141 druhů kropenek.
Kropenky zdobí různá témata a postavy - modlící se andělíčci, létající andělíčci, Marie s Ježíškem, Marie bez Ježíška, Marie a Máří Magdaléna, s Kristem, ovečkou, postavami světců, křížem, Antonínem Paduánským, nebo vyobrazeními konkrétních poutních míst. Tato vyobrazení byla vytvořena technikou obtisku folie nejčastěji s budovou poutního kostela a postavou patronky, nejčastěji Panny Marie s Ježíškem. V expozici je k vidění celkem 86 rozličných kropenek.
ER (příspěvek do Žacléřského Zpravodaje 2/2019, foto Jiří Pospíšil)

Ve státní svátek 28. října 2019 je zavřeno.