ČERNÍ ČÁPI NA RÝCHORÁCH

„Na hnízdo černých čápů na Rýchorách jsme přišli náhodou. V hnízdě tenkrát, 9.6.2017, již bylo pět malých ptáčat, porostlých bílým, prachovým peřím.
Fotografovali jsme je od začátku června až do jejich opuštění hnízda na začátku srpna.
Používali jsme teleobjektivy o ohnisku až 600 mm, při přepnutí z full-frame na Dx režim jsme získali ohnisko až 900 mm. Oba máme fotoaparáty Nikon, k fotografování byl zapotřebí pevný stativ.
Pokud byla ptáčata maličká, zdržovali jsme se hodně daleko od hnízda, jak rostla, pomalu jsme se přibližovali blíž k hnízdu.
Začali jsme používat maskování.
Koncem června se jim na nohách objevily identifikační kroužky, takže jsme nebyli jediní, kdo o hnízdu věděl.
Udělat dobrý snímek znamenalo přijít, najít si místo, kde by tolik nevadily větve, zamaskovat se a čekat. Letní bouřka nesměla vadit.
Krmení ptáčat probíhalo jednou za 4 až 6 hodin. Ptáčata se postavila a zobákem začala klovat do hnízda a pípat. To bylo znamení, že se krmení blíží, že rodič s krmením je na dohled, i když my jsme ho ještě neviděli. Jeden z čápů přilétal lesem. Byl to úžasný pohled, jak se proplétá u země mezi stromy a těsně před hnízdem vzlétne až k mladým. Druhý čáp přilétal z volného prostoru a na hnízdo přistával. Rodiče vyvrhli obsah volete a za necelou minutu opět odlétali hledat další krmení. Malé rybky, různé obojživelníky. Často byli vidět i v Trutnově na Úpě.
V půli července jedno z ptáčat v hnízdě chybělo, našli jsme ho mrtvé pod hnízdem, zbývající čtyři dorostla v pořádku a spolu s rodiči odletěla.
Přestože se čápi obecně do svého hnízda vracejí (buď rodiče nebo děti), na jaře 2018 jsme našli hnízdo prázdné. Je možné, že zahynuli při jarním návratu v oblasti okolo Bulharska, kde se právě při tahu čápů extrémně zhoršilo počasí, uhodil mráz a napadl sníh."