O muzeu

Městské muzeum v Žacléři se nachází na Rýchorském náměstí v budově čp 10.. Tato památkově chráněná budova byla postavena v letech 1912-1914 jako sídlo okresního soudu a sloužila jeho potřebám až do r. 1949.  Městské muzeum Žacléř bylo slavnostně otevřeno veřejnosti dne 7. května 1999. 

 

 

 

 

 

Stálé expozici je vyhrazeno první patro budovy. Návštěvníci postupně procházejí čtyřmi částmi přehledně členěné expozice s popisky v českém, německém a polském jazyce. 

V první se seznámí se zajímavými dějinami našeho městečka a jeho blízkého okolí. Kdy bylo založeno město Žacléř, kolik názvů mělo, jací významní panovníci naše město navštívili. Model, představující žacléřské náměstí na samém konci 19. století . Pozoruhodné je, kolik zde fungovalo úspěšných průmyslových podniků. Smutná je vzpomínka na pracovní tábory židovských dívek a zajatecké tábory vězňů, kteří zde byli internování během II. světové války.  

Osobnosti Žacléřska představuje druhá část. Slavného pilota Karla Illnera který létal na slavných letadlech Taube trutnovského konstruktéra   Igo Etricha, sochaře Emila Schwantnera a jeho díla, obrazy Joanna Koehlera či pohnutý život lékaře Hanse Havlička. 

Následuje oddělení věnované dobývání černého uhlí.  Těžkou práci horníků přibližuje velké množství jedinečných  exponátů např. dřevěný důlní vůz, který táhly v podzemí koně, různé nástroje, záchranné přístroje, důlní lampy, ocelová výztuž, Při pohledu na model průřezu dolu si budete moci udělat obrázek o uložení uhelných vrstev, chodbách i svislé jámě. Zajímavé jsou minerály a paleontologické nálezy ze žacléřského podzemí, jakož i sbírka minerálů z Krkonoš a Podkrkonoší.

Ve čtvrtém oddělení na návštěvníky dýchne nostalgie každodenního života minulých generaci. Staré hračky, řemeslné nástroje, nářadí, nábytek, ošacení a mnoho dalších krásných předmětů včetně porcelánových figurek se značkou TP. Pravidelně se v dalších sálech konají tematické výstavy zaměřené na historii a dějinné události,  umění, sběratelství... 

 

 

Otevírací doba

pondělí zavřeno 
úterý   9 - 16
středa  9 - 16
čtvrtek  9 - 16
pátek  9 - 16
sobota  zavřeno
neděle  zavřeno

V dubnu a listopadu o víkendech zavřeno.

V pátek 19. 4. 2019 OTEVŘENO 9-16 h

Expozice + výstava 
Dospělí

35,- Kč

Snížené25,- Kč
Pouze výstava 
Dospělí20,- Kč
Snížené15,- Kč

Snížené vstupné platí pro školní děti, studenty, seniory a ZTP.

Platební karty nepřijímáme.

Kontakty

Městské muzeum Žacléř

Rýchorské náměstí 10

542 01 Žacléř

tel. 00420 499 739 225

mob. 00420 608 830 171

e-mail: muzeum@zacler.cz