Exponát měsíce
ÚČTENKA TORYK

Továrna Toryk (Továrna rybích konzerv) byla založena začátkem 20. století společníky Johannem Střihavkou a Josefem Grossmanem v Bernarticích. Majitelé však byli povoláni na frontu a výroba zastavena, provoz byl obnoven v roce 1919.

KAPELNICKÁ HŮL KARLA KOLÁŘE

Ve sbírkách Městského muzea Žacléř je uložena kapelnická hůl Karla Koláře (1933 - 2016), jenž pocházel z Bobru a byl nadaným hudebníkem. Hrál na piano, trumpetu a harmoniku, vedl velmi oblíbenou kapelu Melodie a také vystupoval s hornickou kapelou.

SAKO A LODIČKA HORNICKÉ HUDBY FERDINANDA BABELA

Hornické sako z černého sukna pochází z 1. poloviny 20. století. Sametový stojáček zdobí kovové lyry - symbol hornické hudby, ramena pak též kovová hornická kladívka. Hornická lodička z černého sametu je zdobena vpředu i vzadu našitými tmavými knoflíky.

MATRICE S MOTIVEM PANNY MARIE S JEŽÍŠKEM

Cenným přírůstkem do sbírky se v letošním roce stala měděná matrice o rozměrech 8,5 x 6,5 cm s motivem ochranitelky Panny Marie s Ježíškem, která byla nalezena při rozebírání sochy sv. Floriána v 80. letech 20. století.

HASIČSKÁ TRUBKA Z RÝCHOR

Jedním z prvních exponátů darovaných do sbírky žacléřského muzea byla hasičská trubka od paní Kristiny Paslerové z Rýchor, jejíž otec, Otto Pasler, vykonával funkci pokladníka v tamějším sboru dobrovolných hasičů.

FOTOALBUM O POŽÁRU TEXLENU 1959

V souvislosti se 150. výročím založení sboru dobrovolných hasičů v našem městě si připomeneme jeden z dalších pokladů sbírek žacléřského muzea. Fotoalbum sestavené jako upomínka na velký požár 17. listopadu 1959 a následnou obnovu Texlenu v Žacléři.

HEINRICH SCHOTOLA ČESTNÝM ČLENEM NĚMECKÉHO DĚLNICKÉHO SPOLKU

Ve sbírce žacléřského muzea nalezneme fotografie, písemnosti a dokumenty, které nám dávají nahlédnout na nejrůznější, často dnes již zapomenuté, události. Tím je i dokument o čestném členství Heinricha Schotoly.

FIGURÍNY Z MÓDNÍHO OBCHODU ALFONSE NOWOTNEHO V ŽACLÉŘI

Alfons Nowotny provozoval obchod s módním zbožím v 1. pol. 20. století v domě čp. 57 při hlavní silnici v Žacléři, naproti dnešní drogerii. Figuríny sloužily pro představení módy ve výlohách obchodu.

KOČÁRKOVÉ SANĚ

Krásným exponátem sbírky Městského muzea Žacléř jsou sáňky z 1. pol. 20. stol., které sloužily v zimní období jako kočárek pro děti, které již dokázaly samostatně sedět. Byly nalezeny na půdě domu čp. 290 po původních majitelích.

SNĚŽNICE

Sbírka Městského muzea Žacléř byla nedávno rozšířena o tradiční sněžnice. Jedná se o domácí výrobu, kdy jsou na kovovém oválném rámu o velikosti cca 42x24 cm výplet z drátu a provazu, zbytky jutoviny a řemínky pro uchycení k obuvi.

HÁČKOVANÝ BETLÉM

Ve sbírkách našeho muzea najdete několik krásných, ručně vyrobených betlémů. Paní Vlasta Fialová pro nás uháčkovala a darovala jeden takový, který ve vánočních dnech můžete ve stálé expozici obdivovat.

PALIČKOVANÝ ZNAK MĚSTA

Jedním z novějších exponátů žacléřského muzea je paličkovaný znak města Žacléř o rozměru 24 x 20 cm. Žacléřský znak věnovala muzeu paní Jaroslava Raabensteinová, vedoucí klubu krajkářek v Trutnově.

KOLÍBAVÁ MÁSELNICE

Velkou část sbírky žacléřského muzea tvoří předměty, dokumentující každodenní nelehký život zdejších obyvatel. Jedním z těchto cenných exponátů je kolíbavá máselnice, kterou vám blíže představíme na následujících řádcích.

MODEL LETADLA ETRICH-TAUBE

Představujeme unikátní model letounu Etrich - Taube NV-3 1913, vyrobený speciálně pro naše muzeum. Vidět jej můžete ve stálé expozici věnované osobnostem Žacléřska.

DŮLNÍ VŮZ A TYČOVÁ ŠRAMAČKA

Více než 400letou historii dobývání černého uhlí na Žacléřsku dokumentují v žacléřském muzeu mnohé exponáty. Mezi nejvzácnější patří nálezy ze stařin dolu Eliška - důlní vůz (hunt) s dřevěnou korbou a tyčová šramačka na vzduchový pohon.

PLASTIKA BUDOVÁNÍ, EMIL SCHWANTNER

Již uplynulo 130 let od narození sochaře Emila Schwantnera, původem z Královce, jehož četná díla, především pomníky obětem 1. světové války, můžeme vidět při procházkách žacléřským regionem.

OLEJOMALBA OKRAJ LESA U MĚSTA BAD BERKA

V seriálu o zajímavých exponátech vám přinášíme také příběh malíře Joanna Koehlera, jehož obrazy můžete vidět ve stálé expozici Městského muzea Žacléř.

ŽENSKÝ LIDOVÝ KROJ

Část sbírky žacléřského muzea tvoří nejrůznější předměty dokumentující každodenní život předešlých generací. Nalezneme mezi nimi řemeslné nástroje, domácí potřeby, hračky, nábytek či dobové ošacení.

SPOLKOVÝ PRAPOR SOKOL ŽACLÉŘ

V roce 2018 vznikla za podpory Královéhradeckého kraje publikace představující poklady ze sbírek muzeí v našem kraji. Čtenáři tak prostřednictvím příběhů jednotlivých exponátů nahlédnou do jeho bohaté historie.

SKVOSTY ZE SBÍRKY PORCELÁNU VÁCLAVA PETIRY - SVATÁ TEREZIE Z LISIÉUX

Až do severofrancouzské Normandie, do významného poutní místa v městečku Lisiéux, ležícího v nadmořské výšce pouhých 40 m, směřovaly další výrobky žacléřské porcelánky. Jednalo se o sošky karmelitánské jeptišky sv. Terezie...

SKVOSTY ZE SBÍRKY PORCELÁNU VÁCLAVA PETIRY - ANDĚLÉ

S blížícím se vánočním obdobím a sklonkem roku přichází kromě shonu kolem svátečních příprav také prostor pro rozjímání a bilancování. Symbolem Vánoc a křesťanských tradic jsou mimo jiné také andělé.

SKVOSTY ZE SBÍRKY PORCELÁNU VÁCLAVA PETIRY, SOCHA SVATÉHO FLORIÁNA

Mezi výrobky žacléřské porcelánky samozřejmě nesměl chybět jeden z nejoblíbenějších světců svatý Florián, patron profesí, které mají co do činění s ohněm – tedy hasičů, kominíků, hrnčířů nebo pekařů.

SKVOSTY ZE SBÍRKY PORCELÁNU VÁCLAVA PETIRY - ŠKRTÁTKA A STOJÁNKY NA SIRKY

Dříve nezbytná součást všech domácností i vybavení pohostinských zařízení, dnes zapomenutý předmět. To jsou porcelánová škrtátka a stojánky na sirky, která byla v Žacléři zhotovována v nejroztodivnějších provedeních.

SKVOSTY ZE SBÍRKY PORCELÁNU VÁCLAVA PETIRY, SVATÝ VÁCLAV

Mezi porcelánovými soškami vyráběnými v Žacléři nalezneme také zpodobnění panovníků a politických činitelů - od T. G. Masaryka, Edvarda Beneše, Josefa II. až po svatořečeného knížete Václava. Tentokrát si symbolicky v zářijovém vydání přiblížíme posledně

SKVOSTY ZE SBÍRKY PORCELÁNU VÁCLAVA PETIRY, tentokrát o Krakonoši, vládci hor

Je zřejmé, že postava Krakonoše nesměla mezi žacléřskými porcelánovými výrobky bratrů Pohlových chybět, už jen kvůli poloze Žacléře ve východním výběžku Krkonoš. Z expozice vybíráme 2 výrazně odlišná ztvárnění.

SKVOSTY ZE SBÍRKY PORCELÁNU VÁCLAVA PETIRY, socha sv. Prokopa, patrona horníků

Dne 4. července slaví svátek Prokop, připomeňme si tedy sochu tohoto světce ze sbírky porcelánu v žacléřském muzeu. Jméno Prokop je řeckého původu a nese význam průbojný, průkopnický, razící cestu a ve sbírce zaujímá významné místo.

SKVOSTY ZE SBÍRKY PORCELÁNU VÁCLAVA PETIRY - SVATÝ ANTONÍN PAUDÁNSKÝ

Na třináctý den v měsíci červnu připadá svátek Antonínů, a tedy i svatého Antonína z Padovy. Je nasnadě, že socha tohoto po celém světě známého portugalského světce narozeného v Lisabonu byla vyráběna také v žacléřské porcelánce.

SKVOSTY ZE SBÍRKY PORCELÁNU PANA VÁCLAVA PETIRY - LIKÉROVÉ SOUPRAVY

Výrobky žacléřské porcelánky máme často spojené zejména se soškami svatých, ale nejen ty byly ve výrobním programu. Porcelánka produkovala také mnoho sošek se světskými motivy, mezi něž patří také trochu překvapivě likérové sady.

SKVOSTY ZE SBÍRKY PORCELÁNU PANA VÁCLAVA PETIRY – PANENKY A HLAVIČKY

„hlava panenky s hezkou přirozenou frizúrou“, která nese číslo 9 a měří 14,5 cm

SKVOSTY Z NOVÉ EXPOZICE SBÍRKY PORCELÁNU PANA PETIRY - ALSASKÁ DÍVKA KRMÍCÍ HUSU KUKUŘICÍ, IV. část

Po konci I. světové války se Pohlovým otevírá nový trh v Alsasku – severofrancouzském regionu, ležícím u hranic s Německem, jehož centry jsou města Štrasburk, či město Kolmar ve vyhlášené vinařské oblasti.

SKVOSTY Z NOVÉ EXPOZICE SBÍRKY PORCELÁNU PANA PETIRY III. část

Na jižně orientované stěně expozice porcelánu upoutá pozornost rozměrná vitrína s velkým množstvím drobných kropenek vyráběných v žacléřské porcelánce.

SKVOSTY Z NOVÉ EXPOZICE SBÍRKY PORCELÁNU PANA PETIRY II. část

Ve středové vitríně expozice porcelánu v žacléřském muzeu nalezneme střídmou sochu Panny Marie se zlatou korunou, oděnou do bílého hávu se zlatými lemy, která odkazuje na poutní místo zvané Phillippsdorf.

SKVOSTY Z NOVÉ EXPOZICE SBÍRKY PORCELÁNU PANA PETIRY

Dnes Vám představíme vyjímečnou sošku, z unikátní expozice porcelánu, Pannu Marii Lurdskou.

Otevírací doba

pondělí zavřeno
úterý  9-16 
středa  9-16
čtvrtek  9-16
pátek  9-16 
sobota  9-16
neděle  9-16

24. - 26.12.2024 ZAVŘENO
27. - 29.12.2024 OTEVŘENO
30.12. - 1.1. 2025 ZAVŘENO

V měsících dubnu a listopadu o víkendech zavřeno!

VSTUPNÉ 
Expozice + výstava 
Dospělí50,- Kč
Snížené40,- Kč
Pouze výstava 
Dospělí30,- Kč
Snížené20,- Kč

Snížené vstupné platí pro rodiny s dětmi, děti od 3 do 15 let, studenty, seniory a ZTP.

 

Platba kartou

Kontakty

Městské muzeum Žacléř

Rýchorské náměstí 10

542 01 Žacléř

tel. 00420 499 739 225

mob. 00420 608 830 171

e-mail: muzeum@zacler.cz