FOTOALBUM O POŽÁRU TEXLENU 1959

Fotoalbum o požáru Texlenu 1959
V souvislosti se 150. výročím založení sboru dobrovolných hasičů v našem městě si připomeneme jeden z dalších pokladů sbírek žacléřského muzea. Fotoalbum sestavené jako upomínka na velký požár a následnou obnovu Texlenu v Žacléři.
Dne 17. listopadu 1959 propukl ve 3,30 h ráno v budovách žacléřské textilní továrny obrovský požár, který napáchal rozsáhlé škody. Postižena byla hlavní budova, propadl se strop předpřádelny, klimatizace hrozila proražením stropu, zničené byly stroje. Na dvaceti listech alba uspořádali pánové Ladislav Turek a Erich Hübner v roce 1960 celkem 44 fotografií, které zachycují následky požáru a mimořádně rychlou snahu o opětovné spuštění provozu. Trvalo pouhý měsíc, než byl postaven nový krov na hlavní budově. Příčinu požáru se nepodařilo zjistit. Album věnovala do muzea paní Marcela Vlčková, která po celý život pracovala v žacléřské textilní továrně.
Textilní továrnu zasáhly požáry i ve starší historii. Rozsáhlý požár zachvátil areál přádelny v období hospodářské krize dne 30. června 1932 po zásahu 3 blesků. Podle hlášení četnické stanice v Žacléři (SOkA Trutnov) došlo v odpoledních hodinách nad Žacléřem k prudké bouřce, při níž blesk udeřil třikrát za sebou do přádelny. Nejprve dvakrát zasáhl přástevnu, strojírnu, omykárnu a dopřádelnu, odtud projel po elektrickém vedení a rourách od parního topení všemi místnostmi v přízemí i v 1. patře. Dělníci ihned použili hasicí přístroje, ale další blesk po několika vteřinách zasáhl přímo skladiště koudele a celá zásoba (22 vagonů) shořela. Skladník Vojtěch Šťastný z Křenova byl tímto bleskem omráčen, ale vyvázl s menšími popáleninami. Shořela celá budova přádelny a sklad koudele. Díky pohotovosti hasičů byly zachráněny část střechy nad svíjovnou a ostatní objekty. Kromě místních hasičů přispěchaly na pomoc sbory z Trutnova, Bobru, Prkenného Dolu, Černé Vody, Královce, Bernartic, Niedamirówa a Opawy. I přes použití hasicích přístrojů a 4 motorových stříkaček požárních sborů se tehdy podařilo oheň lokalizovat až po šesti hodinách. Na 260 dělníků se rázem ocitlo bez práce. Provoz byl obnoven až 7. 11. 1932. Blesk zažehl požár v textilní továrně ještě v roce 1940 a v roce 1947.
Fotoalbum mapující požár z roku 1959 bude vystaveno v žacléřském muzeu na připravované výstavě ke 150. výročí založení žacléřského sboru dobrovolných hasičů.

V pátek 29. března je muzeum otevřené od 9 do 16 h.