Exponát měsíce

PLASTIKA BUDOVÁNÍ, EMIL SCHWANTNER

Městské muzeum Žacléř vlastní několik Schwantnerových děl, mezi nimi plastiku z dubového dřeva, nesoucí název „Aufbau", v překladu „Budování", kterou věnoval žacléřskému muzeu Horst Schön v roce 2006 jako vzpomínku na Ing. Erwina Schöna, žacléřského rodáka, který byl přítelem a mecenášem sochaře v nelehkém období jeho života po jeho odchodu r. 1946 do Německa.
Ale vraťme se na začátek životního příběhu Emila Schwantnera, který se začíná odvíjet 27. srpna 1890, kdy se narodil v blízkém Královci. Umělecké nadání začíná projevovat již v mládí, kdy si jeho talentu všimne hlavní modelář v žacléřské porcelánce a později přijímá Schwantnera do učení. Majitel podniku Theodor Pohl jej podporuje i při dalším studiu a pokračuje ve společné spolupráci i v budoucnu. Schwantnerovy drobné mistrovské plastiky vyrobené v žacléřské porcelánce tak můžeme obdivovat ve sbírkách mnoha muzeí a galerií v regionu. Po absolvování pražské akademie výtvarných umění, kam byl Schwantner přijat po přímluvě profesora Myslbeka, přestože mu chyběl jeden rok střední školy, odchází k profesoru Metznerovi do Berlína. Zde spolupracuje na soše císaře Josefa II. pro Teplice Šanov, na soše G.E. Lessinga pro Chicago, a také na modelech pro impozantní památník Bitvy národů. Propuknutí 1. světové války prožívá již ve Vídni a nastupuje jako dobrovolník do rakouské armády. Po skončení války se vrací do Krkonoš, v Trutnově si zřizuje ateliér a působí jako sochař na volné noze. Začíná nejplodnější období autorova života. Ve svých dílech zpracovává zážitky ze světové války, jejíž hrůzy jej hluboce zasáhly. Pod jejich dojmem vytváří v podkrkonošském regionu řadu pomníků věnovaných padlým vojákům. Další oblastí jeho tvorby jsou působivé plastiky zvířat, portréty a figurální plastiky z různých materiálů a dřevořezby. Schwantnerova díla jsou výjimečná jeho schopností zachytit v nich nejen vnější podobu, ale promítnout do něj i emoce a vnitřní svět ztvárněného objektu. Při pohledu na sousoší Budování tak vidíme nejen detailně propracované figury, ale doslova cítíme vypětí a námahu, kterou museli dělníci při své práci vynaložit. V r. 1946 je Schwantner vysídlen do německého Otterslebenu, kde jen těžko hledá zaměstnání i střechu nad hlavou a nakonec se snaží pracovat jako svobodný umělec. Získává však převážně malé zakázky od krajanů, kteří ho prosí o repliky děl, které museli zanechat doma v Čechách. Po boku mu stojí obětavá druhá žena Anna. Těžké roky však na něm zanechají stopy jak po pracovní, tak i zdravotní stránce. Umírá vyčerpán a zapomenut 18. prosince 1956 v Schönebecku nad Labem v Německu.
V expozici Městského muzea Žacléř můžete vidět kromě plastiky Budování také další Schwantnerova díla, včetně porcelánových plastik. 

Otevírací doba
pondělí  zavřeno
úterý zavřeno
středa zavřeno
čtvrtek zavřeno
pátek zavřeno
sobota zavřeno
neděle zavřeno

Vzhledem k platným vládním ustanovením je Městské muzeum Žacléř UZAVŘENO!

Expozice + výstava 
Dospělí

50,- Kč

Snížené40,- Kč
Pouze výstava 
Dospělí30,- Kč
Snížené20,- Kč

Snížené vstupné platí pro rodiny s dětmi, děti od 3 do 15 let, studenty, seniory a ZTP.

 

Platba kartou

Kontakty

Městské muzeum Žacléř

Rýchorské náměstí 10

542 01 Žacléř

tel. 00420 499 739 225

mob. 00420 608 830 171

e-mail: muzeum@zacler.cz