Exponát měsíce

SAKO A LODIČKA HORNICKÉ HUDBY FERDINANDA BABELA

Na podzim pro vás chystáme výstavu věnovanou osadě Vrchová pod Královeckým Špičákem inspirovanou vzpomínkami tamějších rodáků a obyvatel, výstava navíc také představí hospodaření v přilehlém regionu. Uvidíte zde mnoho zajímavých exponátů, mezi nimi i jeden z posledních přírůstků naší sbírky, a to sako hornické hudby a hornickou lodičku, které patřily Ferdinandu Babelovi jun. z Vrchové, pro něhož se hudba stala celoživotní vášní.

Hornické sako z černého sukna pochází z 1. poloviny 20. století. Sametový stojáček zdobí kovové lyry - symbol hornické hudby, ramena pak též kovová hornická kladívka. Přední strana saka je na každé straně opatřena řadou zlatých knoflíků a rukávy jsou zakončeny sametovými manžetami. Hornická lodička z černého sametu je zdobena vpředu i vzadu našitými tmavými knoflíky, na straně překříženými hornickými kladívky a ratolestí vyšitými dracounovou nití.
Ferdinand Babel jun. (*15. 5. 1895 - Ɨ 3. 1. 1975) pracoval do roku 1929 v žacléřských dolech a působil v hornické kapele. Byl také členem kvartetu lesních rohů a kapelníkem bernartického hudebního souboru založeného roku 1922, který se postupně rozrostl na 30 členů. Kapela se stala neodmyslitelnou součástí společenského dění v obci a hrála při všech bálech, slavnostech, církevních událostech i pohřbech. Díky kapelníkovi Babelovi a jeho skvělému vedení se stala kapela známou i za hranicemi obce, často vystupovala také v Trutnově. Druhá světová válka a po ní následující odsun německy hovořících obyvatel ukončily i slávu bernartického sboru.
Ferdinand Babel jun. pocházel ze šesti sourozenců. Oženil se s Hermine Bischofovou, která pocházela stejně jako Ferdinand z Vrchové. Hudební nadání podědila i jejich dcera Elsa (*6. 6. 1929 - Ɨ2020), kterou Ferdinand Babel učil hrát na klavír, harmoniku a citeru. Vystupovali spolu také veřejně na tzv. čajích v Bernarticích. Rodiče chtěli svoji talentovanou dceru zapsat na studium konzervatoře v Lipsku, válka ale vše krutě zamíchala a Elsa po roce 1945 musela nastoupit na statek v Královci.
Více se nejen o životě Ferdinanda Babela dozvíte na připravované výstavě „Pod křídly Vraních hor - Vrchová a hospodaření", která bude zahájena v říjnu tohoto roku.

Vendula Pospíšilová - Městské muzeum a TIC Žacléř

 

 

Otevírací doba
pondělí zavřeno
úterý  9-16 
středa  9-16
čtvrtek  9-16
pátek  9-16 
sobota  9-16
neděle  9-16

Ve státní svátky 5. - 6.7. otevřeno od 9 do 16 h.

V měsících dubnu a listopadu o víkendech zavřeno!

VSTUPNÉ 
Expozice + výstava 
Dospělí50,- Kč
Snížené40,- Kč
Pouze výstava 
Dospělí30,- Kč
Snížené20,- Kč

Snížené vstupné platí pro rodiny s dětmi, děti od 3 do 15 let, studenty, seniory a ZTP.

 

Platba kartou

Kontakty

Městské muzeum Žacléř

Rýchorské náměstí 10

542 01 Žacléř

tel. 00420 499 739 225

mob. 00420 608 830 171

e-mail: muzeum@zacler.cz