Exponát měsíce

SKVOSTY Z NOVÉ EXPOZICE SBÍRKY PORCELÁNU PANA PETIRY - ALSASKÁ DÍVKA KRMÍCÍ HUSU KUKUŘICÍ, IV. část

Po konci I. světové války se Pohlovým otevírá nový trh v Alsasku - severofrancouzském regionu, ležícím u hranic s Německem, jehož centry jsou města Štrasburk, či město Kolmar ve vyhlášené vinařské oblasti. V žacléřské porcelánce se začíná vyrábět série artiklů zaměřených na tento region, čerpající inspiraci z alsaské kultury. Jedná se o drobné upomínkové předměty s motivy čápů, žen a mužů v pestrých alsaských krojích, sloužící jako slánky, pepřenky, vázičky, konvičky na mléko, nebo pouze jako upomínkové sošky.

Z expozice v žacléřském muzeu si představíme 19 cm vysokou sošku dívky krmící lačnou husu kukuřicí. Děvče je oděno do typického alsaského kroje s rozměrným černým čepcem, červenou sukní se zástěrou. Alsaská husa je po generace pojmem a gurmánskou delikatesou, přičemž husy jsou vykrmovány/překrmovány vařenou kukuřicí. Oblíbená jsou zejména husí játra foie gras, alsaská lahůdka prodávaná kupř. v předvánočním čase, různě zpracovaná - játra studená, teplá, pečená, smažená, paštičky...

Vedle sošky dívky s husou a kukuřicí můžete v expozici také vidět ve stejné velikosti alsaskou dívku se zástěrou plnou okvětních lístků růží s husou. Alsaské sošky mívají 4místné číselné označení, bývají opatřeny značkou TP, nebo podglazurně zeleným razítkem s nápisem „Iporté Tchecoslovaquie", za II. světové války žacléřská porcelánka používala podglazurní zelené razítko a nápis „Germania".
ER, Žacléřský Zpravodaj 2019/4, foto Jiří Pospíšil

 

Otevírací doba
pondělí zavřeno
úterý  9-16 
středa  9-16
čtvrtek  9-16
pátek  9-16 
sobota  9-16
neděle  9-16

Ve státní svátky 5. - 6.7. otevřeno od 9 do 16 h.

V měsících dubnu a listopadu o víkendech zavřeno!

VSTUPNÉ 
Expozice + výstava 
Dospělí50,- Kč
Snížené40,- Kč
Pouze výstava 
Dospělí30,- Kč
Snížené20,- Kč

Snížené vstupné platí pro rodiny s dětmi, děti od 3 do 15 let, studenty, seniory a ZTP.

 

Platba kartou

Kontakty

Městské muzeum Žacléř

Rýchorské náměstí 10

542 01 Žacléř

tel. 00420 499 739 225

mob. 00420 608 830 171

e-mail: muzeum@zacler.cz