Exponát měsíce

SKVOSTY Z NOVÉ EXPOZICE SBÍRKY PORCELÁNU PANA PETIRY II. část

Phillippsdorf, dnes osada Filipov, leží na pomezí Saska a Čech ve Šluknovském výběžku. Je pozapomenutým, významným, českým poutním místem, kde se roku 1866 udál filipovský zázrak. Tehdy na smrt nemocná, na lůžko upoutaná 19letá dívka, Magdalena Kade, po desetiletém soužení nemocí v noci z 12. na 13. ledna 1866, kdy už jí bylo uděleno poslední pomazání, uzřela u paty svého lože Pannu Marii obklopenou jasnou září, která pravila: „Mé dítě, od nynějška se uzdravíš." Hned ráno Magdalena zázračně vstala a věnovala se každodenním činnostem. Zpráva se rychle roznesla mezi lidmi a světnice se stala cílem zvědavců i řady poutníků. Další zázrak se udál hned za rok 8. ledna, kdy došlo k uzdravení Magdaleny Langhansové. Poutníků postupem času stále přibývalo. V domě nejprve vznikl malý oltářík, později byla vybudována kaple, poté podle návrhu vídeňského architekta F. Hutzelera kostel. Papež Pius XI. roku 1926 povýšil kostel Panny Marie Pomocnice křesťanů na basiliku minor, což je čestný titul, který zdůrazňuje význam kostela a zároveň je zárukou pro poutníky, že v tomto místě o ně bude postaráno. V kostele stávalo lože, na kterém byla Magdalena uzdravena. Magdalena Kade se dožila 70 let věku a po celý život sloužila v jiříkovském starobinci.

Po II. světové válce, působením totalitního režimu, upadlo místo na desítky let v zapomnění, až v 90. letech bylo znovu postupně obnovováno. Nejvýznamnější, podotkněme, že velmi působivá pouť, se na tomto místě pravidelně koná v noci v datum zázračného uzdravení Magdaleny Kade z 12. na 13. ledna s hlavní bohoslužbou ve 4 h ráno za svitu loučí a svící.

Žacléřská porcelánka vyráběla pro toto poutní místo suvenýry v podobě soch a kropenek. Socha Panny Marie Filipovské byla dle ceníku z června 1907 vyráběna glazovaná, nebo v biskvitu v 7 velikostech od 14,5 do 60,5 cm a její cena se pohybovala od 2,- do 150,- korun rakouské měny. Socha je jednoduše zdobená bílou glazurou. Zlatá barva lemů je tinkturou, která se nanášela štětcem na glazuru a poté byla vypálena.
ER, Foto Jiří Pospíšil

 

Otevírací doba
pondělí zavřeno
úterý  9-16 
středa  9-16
čtvrtek  9-16
pátek  9-16 
sobotazavřeno
nedělezavřeno

V měsících dubnu a listopadu o víkendech zavřeno!

VSTUPNÉ 
Expozice + výstava 
Dospělí50,- Kč
Snížené40,- Kč
Pouze výstava 
Dospělí30,- Kč
Snížené20,- Kč

Snížené vstupné platí pro rodiny s dětmi, děti od 3 do 15 let, studenty, seniory a ZTP.

 

Platba kartou

Kontakty

Městské muzeum Žacléř

Rýchorské náměstí 10

542 01 Žacléř

tel. 00420 499 739 225

mob. 00420 608 830 171

e-mail: muzeum@zacler.cz