SKVOSTY Z NOVÉ EXPOZICE SBÍRKY PORCELÁNU PANA PETIRY- Svatá Anna s Marií

SKVOSTY Z NOVÉ EXPOZICE SBÍRKY PORCELÁNU PANA PETIRY
Svatá Anna s Marií
„Milostiplná, laskavá" - takto je vykládáno jméno Anna, které má svůj původ v hebrejštině. Žacléřským modelářům se podařilo tyto vlastnosti připisované svaté Anně vyjádřit nesmírně věrně. Sošku můžeme směle nazvat něžnou.
Svatá Anna je ochránkyní matek, manželství, šťastného porodu, vdov, před bouřemi, patronkou Florencie, Innsbrucku, Neapole, Bretagne. V mnoha zemích světa se konají k jejímu uctění anenské slavnosti.
Anna a svatý Jáchym jsou považováni za matku Panny Marie, narodila se jim údajně po mnoha letech bezdětného manželství v poměrně vysokém věku. Krátce po narození Marie otec Jáchym umírá.
Svatá Anna bývá často zpodobňována s mladou dívkou, tedy dcerou Marií, někdy i s Ježíšem. Byla vždy pojímána jako matka Bohorodičky, její učitelka a vychovatelka. V žacléřské porcelánce bylo toto pojetí respektováno a zvoleno zachycení s mladičkou Marií při vyučování. V rozevřené knize můžeme číst latinský nápis „ITE MISA EST DEO GRATIAS" (Jděte tam, kam jste byli vysláni/Jděte, jste vysláni). Sošky byly v Žacléři vyráběny již na poč. 20. st. v různých velikostech od 40 cm po menší 11 cm, za ceny od 96,- do 1,40 rak. korun. Propracované rysy obou postav svědčí o velké zručnosti místních modelářů. Byly provedeny v biskvitu i glazované. Sošku vybranou pro Žacléřský Zpravodaj opět zdobí glazury typické pro žacléřskou porcelánku - pastelově modrá a narůžovělá/vínová. Zlatá je použita pro zvýraznění detailů oblečení nebo korunek.
V Expozici sbírky porcelánu Václava Petiry můžete obdivovat hned 9 sošek svaté Anny různých velikostí a odlišností v provedení. Tato nová expozice žacléřského muzea byla zpřístupněna v říjnu 2018 a lze ji zhlédnout v otevírací době muzea, nebo při speciálních komentovaných prohlídkách, které jsou spojené s ukázkou odlévání, více na www.muzeum-zacler.cz Jste srdečně zváni.