Exponát měsíce

SKVOSTY ZE SBÍRKY PORCELÁNU PANA VÁCLAVA PETIRY - LIKÉROVÉ SOUPRAVY

Výrobky žacléřské porcelánky máme často spojené zejména se soškami svatých, ale nejen ty byly ve výrobním programu. Porcelánka produkovala také mnoho sošek se světskými motivy, mezi něž patří také trochu překvapivě likérové sady. Nádoby na podávání likérů a jiných alkoholických nápojů máme často spjaté se sklem. V žacléřské porcelánce byly vyráběny takovéto sady někdy s žertovnými motivy z porcelánu.

Sestávají z porcelánového podtácku, na kterém jsou rozmístěny frťánky a nádoba na likér. Likérové karafy mají rozličné, někdy až rozverné, podoby - námořník v županu, mrkající asijský hostinský v županu se sklenkou v ruce zvoucí k popíjení, důstojný pán na vycházce s deštníkem, cigaretkou v ústech a kloboukem, tenista v pruhované šále s tenisovou raketou, nebo čáp. Všichni mají odnímatelné hlavy s korkem, které slouží jako uzávěr pomyslné lahve. Soupravy jsou barevně pestré a glazura použitá na frťánky většinou ladí s oděvy postav.

Čapí likérová sada byla vyráběna po I. světové válce pro severofrancouzské Alsasko a reliéf letícího čápa zdobí i pastelově modré nádobky na alkohol.

Sady mají čtyřmístná číselná označení, všechny jsou glazované poměrně pestrými barvami, nádoby v podobě postav jsou 23-27 cm vysoké. Pestrost motivů svědčí o oblíbenosti těchto výrobků, které jistě byly hezkým dárkem.

Eva Rennerová

 

 

Otevírací doba
pondělí zavřeno
úterý  9-16 
středa  9-16
čtvrtek  9-16
pátek  9-16 
sobota  9-16
neděle  9-16

Ve státní svátky 5. - 6.7. otevřeno od 9 do 16 h.

V měsících dubnu a listopadu o víkendech zavřeno!

VSTUPNÉ 
Expozice + výstava 
Dospělí50,- Kč
Snížené40,- Kč
Pouze výstava 
Dospělí30,- Kč
Snížené20,- Kč

Snížené vstupné platí pro rodiny s dětmi, děti od 3 do 15 let, studenty, seniory a ZTP.

 

Platba kartou

Kontakty

Městské muzeum Žacléř

Rýchorské náměstí 10

542 01 Žacléř

tel. 00420 499 739 225

mob. 00420 608 830 171

e-mail: muzeum@zacler.cz