Exponát měsíce

SKVOSTY ZE SBÍRKY PORCELÁNU VÁCLAVA PETIRY - ŠKRTÁTKA A STOJÁNKY NA SIRKY

Dříve nezbytná součást všech domácností i vybavení pohostinských zařízení, dnes zapomenutý předmět. To jsou porcelánová škrtátka a stojánky na sirky, která byla v Žacléři zhotovována v nejroztodivnějších provedeních. Ve sbírce pana Petiry nalezneme kupříkladu škrtátka s motivy šaška, muchomůrky, kominíka, sv. Antonína, sv. Floriána, slečny v šatech, zahradníka nebo jen prostý klasický tvar glazovaný lesklou bílou glazurou. Vždy však sestávají z nádobky na sirky a škrtátka v podobě zdrsněného povrchu, nebo stojánku na krabičky od sirek.
K čemu vlastně sloužily a proč byly v tak hojném počtu vyráběny? Sirky či zápalky nebyly původně prodávány v krabičkách, nýbrž volně uložené do papíru, ve svazečcích, které bylo nutné po zakoupení někam uložit. Sirky byly zpočátku při výrobě máčeny do zdraví škodlivého fosforu, který způsoboval, že je bylo možné zažehnout v podstatě o jakýkoliv zdrsněný povrch, např. po kovbojsku o podrážku boty. Nejednou tak došlo k nechtěnému nebezpečnému vznícení. Bezpečné zápalky „safety matches" a krabičky na zápalky vynalezl Švéd Johann Edvard Lundström, který se svým bratrem provozoval manufakturu na výrobu zápalek. Krabičkám na sirky se přizpůsobili i výrobci porcelánových stojánků. Krabička byla nasunuta na stojánek, tím se pootevřela a bylo tak snadné jednotlivé zápalky vyjmout a zažehnout o škrtátko na krabičce. Ze sbírky pana Petiry si představíme 2 objekty s tématem spojené.
První, jednoduchý a praktický stojánek na zápalky se škrtátkem a popelníkem, je glazovaný průhlednou glazurou. Ve středu se nachází nádobka na zápalky, která má z vnější strany zdrsněný povrch, o který byla zápalka s fosforem zažehnuta. Spodní část slouží zároveň jako popelník.
Další předmět je podstatně zdobnější. Jedná se o předmět, který bychom mohli směle nazvat „3 v jednom", je totiž stojánkem na krabičku od zápalek, popelníkem i zásobníkem na doutníčky, s rozverným motivem Krakonoše s fajfkou, kterému dělají doprovod 2 malí skřítci s fajfkami schovaní pod muchomůrkou. Muchomůrka slouží jako zásobník na doutníčky a v přední části je popelník. Sedmnáct cm vysoká, z dnešního pohledu nepříliš výchovná, soška je zdobená různými glazurami.
Přijďte si do expozice porcelánu v žacléřském muzeu prohlédnout další škrtátka, stojánky, popelníky a drobné světské předměty, které tvoří zajímavý kontrast k soškám svatých.


Eva Rennerová

Otevírací doba
pondělí zavřeno
úterý  9-16 
středa  9-16
čtvrtek  9-16
pátek  9-16 
sobota  9-16
neděle  9-16

Ve státní svátky 5. - 6.7. otevřeno od 9 do 16 h.

V měsících dubnu a listopadu o víkendech zavřeno!

VSTUPNÉ 
Expozice + výstava 
Dospělí50,- Kč
Snížené40,- Kč
Pouze výstava 
Dospělí30,- Kč
Snížené20,- Kč

Snížené vstupné platí pro rodiny s dětmi, děti od 3 do 15 let, studenty, seniory a ZTP.

 

Platba kartou

Kontakty

Městské muzeum Žacléř

Rýchorské náměstí 10

542 01 Žacléř

tel. 00420 499 739 225

mob. 00420 608 830 171

e-mail: muzeum@zacler.cz