Exponát měsíce

SKVOSTY ZE SBÍRKY PORCELÁNU VÁCLAVA PETIRY, SOCHA SVATÉHO FLORIÁNA

Mezi výrobky žacléřské porcelánky samozřejmě nesměl chybět jeden z nejoblíbenějších světců svatý Florián, patron profesí, které mají co dočinění s ohněm - tedy hasičů, kominíků, hrnčířů nebo pekařů. Porcelánové sošky svatého Floriána často zdobily výklenky ve fasádách domů na ochranu příbytku a jeho obyvatel před požárem.
Florián bývá zpodobňovaný v římské zbroji s kopím v jedné ruce a s vědrem naplněným vodou hasící požár ve druhé ruce. Tuto tradici dodrželi i žacléřští modeláři porcelánu. „Žacléřský Florián" hasí kostel, který vzplál v plamenech. Je oděn do římské zbroje s vojenskou přilbou, tunikou a pláštěm. Socha je zdobena mnoha glazurami, včetně pastelově modré, která je pro žacléřský porcelán typická. Červený plášť a vlající chochol dodávají soše silný výraz. Při detailním pohledu na tvář, spatříme blankytně modré oči s precizně vykresleným obočím, jemně pudrovanou tvář a žensky působící rty, které svědčí o nesmírné zručnosti nám neznámého malíře porcelánu.
Tato soška sv. Floriána patří se svými 60 cm spolu s Pannou Marií Lurdskou v expozici porcelánu k největším. Byl však vyráběn v různých velikostech, čím vyšší soška, tím vyšší cena, za 60 cm sošku Floriána byste v roce 1907 zaplatili 220,- rakouských korun.

Svatý Florián v našem regionu

Svatý Florián je úzce spjat i s naším městem a regionem. Nalezneme jej jakožto patrona žacléřského kostela na jedné z velkolepých vitráží v našem kostele Nejsvětější Trojice. Vitráž se svatým Floriánem věnovali městu Žacléř a kostelu manželé Maria a Josef Breierovi v roce 1907. Barvy i motivy na vitráži jsou velmi podobné těm na porcelánové sošce. Na náměstí u domu čp. 116 nalezneme pískovcovou sochu sv. Floriána, kterou nechala zhotovit donátorka Katharina Breuer s přáním, aby socha byla vždy umístěna co nejblíže domu čp. 116. Sochu s tímto světcem nalezneme také u vstupu na bernartický hřbitov.

úterý   9 - 16
středa   9 - 16