Exponát měsíce

SKVOSTY ZE SBÍRKY PORCELÁNU VÁCLAVA PETIRY - SVATÁ TEREZIE Z LISIÉUX

Až do severofrancouzské Normandie, do významného poutní místa v městečku Lisiéux, ležícího v nadmořské výšce pouhých 40 m, směřovaly další výrobky žacléřské porcelánky. Jednalo se o sošky karmelitánské jeptišky sv. Terezie, nazývané Terezie od Dítěte Ježíše a Svaté Tváře, někdy také označované za Malou Terezii. Tzv. Velkou Terezií byla patronka Španělska, reformátorka karmelitánského řádu, Svaté Terezie z Ávily.
Sv. Terezii z Liséux nalezneme v různých velikostech v expozici porcelánu ve středové vitríně, která je věnovaná poutním místům. Světice je zachycena se skloněnou hlavou, jakožto odkazu na její pokoru a trpělivost. Je oděná do řeholního hávu - hnědého šatu s rouchem smetanové barvy a černého závoje, s křížem a růžencem v rukou. Sošku zdobí květy růží, kterými, dle tradice, světici zasypal Ježíš po jejím úmrtí.
Svatá Terezie je hlavní patronkou misionářů a misií, karmelitek, Francie, letců, zahradníků, nemocných. Blahořečena byla roku 1923, kanonizována o 2 roky později. Terezie se narodila roku 1873 v Alenconu. V mládí vstoupila po smrti matky do karmelitánského řádu a plně se oddala Ježíši. Každodenní činnosti a běh života pojímala jako „malou cestu lásky". Žila skromně a tiše v podřízení přísným pravidlům řádu. Byl jí vyměřen krátký život, zemřela na tuberkulózu v pouhých 24 letech.
Sochy sv. Terezie byly v Žacléři vyráběny glazované i v biskvitu. Působivý a výrazný je na soše černý závoj. Přičemž míchání černé glazury patří mezi odborníky na porcelán k vrcholům umu, jelikož je velmi složité nalézt optimální poměr oxidu chromu, železa, manganu a kobaltu. V žacléřské porcelánce se správné vyvážení oxidů evidentně nalézt podařilo. Černá je na sošce použita hned několikrát - na závoji, lemech spodního oděvu, kříži i obuvi.
Žacléřská porcelánka evidentně bedlivě sledovala dění v katolickém světě a reagovala velmi rychle na kanonizaci Terezie z Lisiéux ve 20. letech 20. st. Téměř okamžitě bylo přistoupeno k výrobě figur různých velikostí s jejími typickými atributy.
Expozici sbírky porcelánu pana Václava Petiry lze zhlédnout kdykoliv v otevírací době muzea, nebo při speciálních komentovaných prohlídkách, spojených s ukázkou odlévání porcelánu a mnoha zajímavostmi ke sbírce pana Petiry i k rodině majitelů žacléřské porcelánky rodině Pohlově. Nejbližší prohlídka se uskuteční v sobotu 29. 2. 2020 ve 14 h, rezervace možná na tel: 499 739 225, 608 830 171, mailu: muzeum@zacler.cz. Těšíme se na Vaši návštěvu. 

 

Otevírací doba
pondělí zavřeno
úterý  9-16 
středa  9-16
čtvrtek  9-16
pátek  9-16 
sobota  9-16
neděle  9-16

Ve státní svátky 5. - 6.7. otevřeno od 9 do 16 h.

V měsících dubnu a listopadu o víkendech zavřeno!

VSTUPNÉ 
Expozice + výstava 
Dospělí50,- Kč
Snížené40,- Kč
Pouze výstava 
Dospělí30,- Kč
Snížené20,- Kč

Snížené vstupné platí pro rodiny s dětmi, děti od 3 do 15 let, studenty, seniory a ZTP.

 

Platba kartou

Kontakty

Městské muzeum Žacléř

Rýchorské náměstí 10

542 01 Žacléř

tel. 00420 499 739 225

mob. 00420 608 830 171

e-mail: muzeum@zacler.cz