Exponát měsíce

SKVOSTY ZE SBÍRKY PORCELÁNU VÁCLAVA PETIRY, SVATÝ VÁCLAV

RELIÉFNÍ JEZDECKÁ SOŠKA SVATÉHO VÁCLAVA

Mezi porcelánovými soškami vyráběnými v Žacléři nalezneme také zpodobnění panovníků a politických činitelů - od T. G. Masaryka, Edvarda Beneše, Josefa II. až po svatořečeného knížete Václava. Tentokrát si symbolicky v zářijovém vydání přiblížíme posledně jmenovaného, neboť na 28. září připadá svátek Václavů a je zřejmě i datem násilné smrti patrona české země.
Dvacet dva centimetrů vysoká biskvitová soška svatého Václava jej zachycuje na bílém koni projíždějícího krajinou s kostelem, oděn je v hermelínovém plášti, hlavu pokrývá koruna. Je bohatě zdobená, mezi glazurami nalezneme také vedle poměrně hojně používané zlaté barvy nepříliš častou stříbrnou.
Zvláštností této sošky je zadní část, která je plochá a připravená k připevnění a umístění do hracího obrazu. V žacléřské porcelánce byly vyráběny i další sošky svatých určených pro hrací obrazy, kupř. Panna Marie Lurdská, Svatá Rodina ad. Sošky zaujímaly místo ve středu těchto obrazů, zbylé části byly domalovány a osazeny do masivního rámu. Jak název napovídá byl v obrazech umístěn natahovací hrací mechanismus, hrající zpravidla dvě skladby. Tyto sošky jsou v katalogu výrobků porcelánky označeny jako „reliéfní sochy" s poznámkou „připevnitelné". Jejich ceny se v roce 1907 pohybovaly dle velikosti od 1,20 do 18 korun.

úterý   9 - 16
středa   9 - 16