VZPOMÍNKA NA PANA VÁCLAVA PETIRU

V neděli 25. 3. 2018 zemřel pan Václav Petira. Široké veřejnosti je znám jako vášnivý sběratel žacléřského porcelánu. Spolu s dalšími kolegy jsme měli možnost jej blíže poznat zejména jako velkého patriota trutnovského regionu a podporovatele umění. Setkávali jsme se pravidelně u příležitosti vernisáží a seminářů, podnikli jsme společnou cestu po stopách Joanna Koehlera do německého Výmaru, nebo zašli na kávu při náhodném setkání v Trutnově. Kromě velkého koníčku, který představovala již jmenovaná sbírka porcelánu, byl nadšený pro tvorbu Emila Schwantnera a neúnavně mapoval jeho četná díla v širokém okolí, zaobíral se také osobností malíře Joanna Koehlera.

Působil velmi skromně, neváhal nabídnout finanční prostředky na renovaci památek, či podpořit vydávání katalogů věnovaných zajímavým osobnostem regionu. Poskytl prostředky na restaurování pomníku obětem I. světové války od Emila Schwantnera v Černé Vodě, přispěl na renovaci sochy Krista za kostelem Nejsvětější Trojice v Žacléři, která je také připisována Schwantnerovi, daroval finance na vydání brožury o životě Emila Schwantnera a jeho vazbách na žacléřský region, přispěl na zakoupení obrazu Joanna Koehlera s motivem z Výmaru do sbírky žacléřského muzea, Základní umělecké škole věnoval ozdobný lustr pro osvětlení vstupní chodby…

V prosinci 2017 byl v žacléřském Zpravodaji s panem Petirou zveřejněn rozhovor, který tímto znovu připomínáme v příloze. Přikládáme také fotografie s dalšími jeho přáteli.

Poznali jsme jej jako muže, který má neustále napilno, velmi činorodého a plného energie. Setkání s ním byla vždy příjemná, naplněná humorem i zajímavými rozhovory nejen o porcelánu.