Výstavy a akce

Kouzlo polárního světa GRÓNSKO země mizejícího ledu

Grónsko – svět Aleny a Jaroslava Klempířových

Tento největší ostrov na světě, ležící na rozhraní Atlantiku a Severního ledového oceánu, se již dávno stal druhým domovem Aleny a Jaroslava Klempířových. Pokud zde nepodnikají své objevitelské cesty, žijí zpravidla v městečku Ilulissat (Ledová hora). Mají zde pronajatý byt, jedí tulení maso, slaví grónské

vánoce – zkrátka, postupně se z nich stali nefalšovaní Gróňané.

Především jsou ale úspěšní cestovatelé, etnografové, geografové, zabývají se klimatologií a historií polárních oblastí. Zamilovali si zdejší lidi a oni je. Pronikli mezi grónské Inuity – Eskymáky, jako se to kdysi podařilo velkému Moravanu Samuelu Kleinschmidtovi. Jeho rod patřil k prvním exulantům Moravských bratrů po Bílé hoře. Byl to člověk mimořádných duševních kvalit, zakladatel moderní grónské gramatiky a lingvistiky. Přeložil do grónštiny Starý a Nový zákon.

Manželé Klempířovi jako novodobí misionáři navštěvují grónské školy a děti seznamují s naší kulturou. Cestují po Grónsku, pátrají po stopách Moravských bratří. V roce 2007 byli oceněni za práci v Grónsku audiencí u dánské princezny Marry. O dva roky později jim bylo uděleno čestné občanství Prahy 11 za vědeckou práci.

Natáčejí v televizi a rozhlase, publikují, přednášejí pro studenty a širokou veřejnost, pořádají výstavy.

Jedna z výjimečných výstav „Kouzlo polárního světa GRÓNSKO země mizejícího ledu“ se koná v našem muzeu, kde při zahájení výstavy proběhne křest a autogramiáda jejich nové knihy „Grónsko – ostrov splněné touhy“, kterou bude možné i zakoupit.

Ve státní svátek 28. října 2019 je zavřeno.