Výstavy a akce
< zpět

Kouzlo polárního světa GRÓNSKO země mizejícího ledu

Grónsko – svět Aleny a Jaroslava Klempířových

Tento největší ostrov na světě, ležící na rozhraní Atlantiku a Severního ledového oceánu, se již dávno stal druhým domovem Aleny a Jaroslava Klempířových. Pokud zde nepodnikají své objevitelské cesty, žijí zpravidla v městečku Ilulissat (Ledová hora). Mají zde pronajatý byt, jedí tulení maso, slaví grónské

vánoce – zkrátka, postupně se z nich stali nefalšovaní Gróňané.

Především jsou ale úspěšní cestovatelé, etnografové, geografové, zabývají se klimatologií a historií polárních oblastí. Zamilovali si zdejší lidi a oni je. Pronikli mezi grónské Inuity – Eskymáky, jako se to kdysi podařilo velkému Moravanu Samuelu Kleinschmidtovi. Jeho rod patřil k prvním exulantům Moravských bratrů po Bílé hoře. Byl to člověk mimořádných duševních kvalit, zakladatel moderní grónské gramatiky a lingvistiky. Přeložil do grónštiny Starý a Nový zákon.

Manželé Klempířovi jako novodobí misionáři navštěvují grónské školy a děti seznamují s naší kulturou. Cestují po Grónsku, pátrají po stopách Moravských bratří. V roce 2007 byli oceněni za práci v Grónsku audiencí u dánské princezny Marry. O dva roky později jim bylo uděleno čestné občanství Prahy 11 za vědeckou práci.

Natáčejí v televizi a rozhlase, publikují, přednášejí pro studenty a širokou veřejnost, pořádají výstavy.

 

Jedna z výjimečných výstav „Kouzlo polárního světa GRÓNSKO země mizejícího ledu“ se koná v našem muzeu, kde při zahájení výstavy proběhne křest a autogramiáda jejich nové knihy „Grónsko – ostrov splněné touhy“, kterou bude možné i zakoupit. 

Otevírací doba
pondělí  zavřeno
úterý   9-16
středa   9-16
čtvrtek   9-16
pátek   9-16
sobota   9-16
neděle   9-16

V dubnu a listopadu je o víkendech ZAVŘENO

VSTUPNÉ 
Expozice + výstava 
Dospělí50,- Kč
Snížené40,- Kč
Pouze výstava 
Dospělí30,- Kč
Snížené20,- Kč

Snížené vstupné platí pro rodiny s dětmi, děti od 3 do 15 let, studenty, seniory a ZTP.

 

Platba kartou

Kontakty

Městské muzeum Žacléř

Rýchorské náměstí 10

542 01 Žacléř

tel. 00420 499 739 225

mob. 00420 608 830 171

e-mail: muzeum@zacler.cz