Exponát měsíce
SPOLKOVÝ PRAPOR SOKOL ŽACLÉŘ

V roce 2018 vznikla za podpory Královéhradeckého kraje publikace představující poklady ze sbírek muzeí v našem kraji. Čtenáři tak prostřednictvím příběhů jednotlivých exponátů nahlédnou do jeho bohaté historie.

SKVOSTY Z NOVÉ EXPOZICE SBÍRKY PORCELÁNU PANA PETIRY- Svatá Anna s Marií

„Milostiplná, laskavá" - takto je vykládáno jméno Anna, které má svůj původ v hebrejštině. Žacléřským modelářům se podařilo tyto vlastnosti připisované svaté Anně vyjádřit nesmírně věrně. Sošku můžeme směle nazvat něžnou.

SKVOSTY ZE SBÍRKY PORCELÁNU VÁCLAVA PETIRY - SVATÁ TEREZIE Z LISIÉUX

Až do severofrancouzské Normandie, do významného poutní místa v městečku Lisiéux, ležícího v nadmořské výšce pouhých 40 m, směřovaly další výrobky žacléřské porcelánky. Jednalo se o sošky karmelitánské jeptišky sv. Terezie...

SKVOSTY ZE SBÍRKY PORCELÁNU VÁCLAVA PETIRY - ANDĚLÉ

S blížícím se vánočním obdobím a sklonkem roku přichází kromě shonu kolem svátečních příprav také prostor pro rozjímání a bilancování. Symbolem Vánoc a křesťanských tradic jsou mimo jiné také andělé.

SKVOSTY ZE SBÍRKY PORCELÁNU VÁCLAVA PETIRY, SOCHA SVATÉHO FLORIÁNA

Mezi výrobky žacléřské porcelánky samozřejmě nesměl chybět jeden z nejoblíbenějších světců svatý Florián, patron profesí, které mají co do činění s ohněm – tedy hasičů, kominíků, hrnčířů nebo pekařů.

SKVOSTY ZE SBÍRKY PORCELÁNU VÁCLAVA PETIRY - ŠKRTÁTKA A STOJÁNKY NA SIRKY

Dříve nezbytná součást všech domácností i vybavení pohostinských zařízení, dnes zapomenutý předmět. To jsou porcelánová škrtátka a stojánky na sirky, která byla v Žacléři zhotovována v nejroztodivnějších provedeních.

SKVOSTY ZE SBÍRKY PORCELÁNU VÁCLAVA PETIRY, SVATÝ VÁCLAV

Mezi porcelánovými soškami vyráběnými v Žacléři nalezneme také zpodobnění panovníků a politických činitelů - od T. G. Masaryka, Edvarda Beneše, Josefa II. až po svatořečeného knížete Václava. Tentokrát si symbolicky v zářijovém vydání přiblížíme posledně

SKVOSTY ZE SBÍRKY PORCELÁNU VÁCLAVA PETIRY, tentokrát o Krakonoši, vládci hor

Je zřejmé, že postava Krakonoše nesměla mezi žacléřskými porcelánovými výrobky bratrů Pohlových chybět, už jen kvůli poloze Žacléře ve východním výběžku Krkonoš. Z expozice vybíráme 2 výrazně odlišná ztvárnění.

SKVOSTY ZE SBÍRKY PORCELÁNU VÁCLAVA PETIRY, socha sv. Prokopa, patrona horníků

Dne 4. července slaví svátek Prokop, připomeňme si tedy sochu tohoto světce ze sbírky porcelánu v žacléřském muzeu. Jméno Prokop je řeckého původu a nese význam průbojný, průkopnický, razící cestu a ve sbírce zaujímá významné místo.

SKVOSTY ZE SBÍRKY PORCELÁNU VÁCLAVA PETIRY - SVATÝ ANTONÍN PAUDÁNSKÝ

Na třináctý den v měsíci červnu připadá svátek Antonínů, a tedy i svatého Antonína z Padovy. Je nasnadě, že socha tohoto po celém světě známého portugalského světce narozeného v Lisabonu byla vyráběna také v žacléřské porcelánce.

SKVOSTY ZE SBÍRKY PORCELÁNU PANA VÁCLAVA PETIRY - LIKÉROVÉ SOUPRAVY

Výrobky žacléřské porcelánky máme často spojené zejména se soškami svatých, ale nejen ty byly ve výrobním programu. Porcelánka produkovala také mnoho sošek se světskými motivy, mezi něž patří také trochu překvapivě likérové sady.

SKVOSTY ZE SBÍRKY PORCELÁNU PANA VÁCLAVA PETIRY – PANENKY A HLAVIČKY

„hlava panenky s hezkou přirozenou frizúrou“, která nese číslo 9 a měří 14,5 cm

SKVOSTY Z NOVÉ EXPOZICE SBÍRKY PORCELÁNU PANA PETIRY - ALSASKÁ DÍVKA KRMÍCÍ HUSU KUKUŘICÍ, IV. část

Po konci I. světové války se Pohlovým otevírá nový trh v Alsasku – severofrancouzském regionu, ležícím u hranic s Německem, jehož centry jsou města Štrasburk, či město Kolmar ve vyhlášené vinařské oblasti.

SKVOSTY Z NOVÉ EXPOZICE SBÍRKY PORCELÁNU PANA PETIRY III. část

Na jižně orientované stěně expozice porcelánu upoutá pozornost rozměrná vitrína s velkým množstvím drobných kropenek vyráběných v žacléřské porcelánce.

SKVOSTY Z NOVÉ EXPOZICE SBÍRKY PORCELÁNU PANA PETIRY II. část

Ve středové vitríně expozice porcelánu v žacléřském muzeu nalezneme střídmou sochu Panny Marie se zlatou korunou, oděnou do bílého hávu se zlatými lemy, která odkazuje na poutní místo zvané Phillippsdorf.

SKVOSTY Z NOVÉ EXPOZICE SBÍRKY PORCELÁNU PANA PETIRY

Dnes Vám představíme vyjímečnou sošku, z unikátní expozice porcelánu, Pannu Marii Lurdskou.

Otevírací doba
pondělí  zavřeno
úterý   9 - 16
středa   9 - 16
čtvrtek   9 - 16
pátek   9 - 16
sobota   9 - 16
neděle   9 - 16

Ne 5. 7. 2020 OTEVŘENO
Po 6. 7. 2020 ZAVŘENO!

V dubnu a listopadu o víkendech zavřeno. 

Expozice + výstava 
Dospělí

35,- Kč

Snížené25,- Kč
Pouze výstava 
Dospělí20,- Kč
Snížené15,- Kč

Snížené vstupné platí pro školní děti, studenty, seniory a ZTP.

 

Platba kartou

Kontakty

Městské muzeum Žacléř

Rýchorské náměstí 10

542 01 Žacléř

tel. 00420 499 739 225

mob. 00420 608 830 171

e-mail: muzeum@zacler.cz